PROČ SE BÁT O SVÉ ÚDAJE?

Na internetu denně zanecháváme velké množství informací, někdy i ty velice citlivé. Je důležité vědět jak s nimi zacházet bezpečně, aby je nikdo nemohl zneužít.

Při procházení internetu po sobě zanecháváme různé stopy např. Cookies, historii vyhledávání, nebo některé informace o nás sami píšeme například na sociální sítě. Některé firmy využívají informace o uživateli jenom k upravení vyhledávání, jiné mohou vaši zadanou mailovou schránku využít pro různá reklamní oznámení nebo spam. Zvláště nebezpečné jsou falešné stránky a e¬shopy, které se z vás snaží dostat informace o vaší platební kartě, heslo k bankovnímu účtu atd. Tyhle stránky se nazývají Phisningové, a jsou pro nezkušeného uživatele velmi zrádné.

Na začátku si řekneme, na jaké informace si musíme dát nejvíce pozor. Jsou to určitě důležité osobní údaje jako přesné bydliště, telefonní číslo, hesla k účtům nebo osobní fotky. Navíc všechny jmenované údaje jsou volně dostupné na sociálních sítích, kde případný útočník nebo pronásledovatel začne hledat informace hned na začátku. Pokud zjistí třeba vaše mobilní číslo, může vám potom vyhrožovat, zasílat nepříjemné SMS zprávy atd. Proto je bezpečnost na sociálních sítích to hlavní. Nejlepším možným řešením je, když si jste jistí, že všechny přátele které máte přidané znáte osobně. Pokud máte mnoho přátel které neznáte, není zrovna dobré mít nastavené, aby se jim ukazovalo všechno, co na těchto sítích sdílíte. Proto je dobré si opravdu přidávat jen lidi, které znáte, nezasílat nikomu i v případě že slibuje různé protislužby žádné data o vás. Zde je problém hlavně s nastavením soukromí, pokud si člověk přidává každého, tak si nemůže být jistý, jestli ta osoba nemá nějaké špatné záměry. Existuje sice nastavení soukromí, ale to taky není v tomhle případě všemocné. Nejsilnější je prevence, to znamená nikomu, ani když cokoliv slibuje, nevydávat své fotky, osobní údaje a všechny tyto informace nastavit viditelné jen vašim přátelům, a některé ani jim ne. Další velkou zranitelností jsou podvodné maily, které se rozesílají pomocí programů z napadených mailových adres. Ty ve velkém posílají zadané zprávy co nejvíce lidem. V těchto zprávách je často prosba, abyste ji šířili dále, ale ve všech případech je to jen způsob, jak rozpošlete závadný mail dále. Je důležité nezkoumat přiložené odkazy nebo přílohy, ty mohou být infikovány a mohou v počítači spustit program například pro zaznamenávání hesel nebo zranitelnost, přes kterou se může případný útočník dostat přímo do vašeho počítače.